Zalanie telefonu – co zrobić przed naprawą?

23 października 2018

Zalanie telefonu to najczęstsza, poza upadkiem, przyczyna uszkodzenia urządzenia. Wielu z nas w takim wypadku ucieka się do domowych sposobów. O tym, że zamiast bawić się w złotą rączkę, naprawę telefonu lepiej poświęcić specjalistom, nie trzeba nikomu przypominać. Zanim jednak ratowaniem smartfona zajmie się serwis gsm, możemy poczynić kilka kroków, by ułatwić jego późniejszą naprawę.

Przy kontakcie telefonu komórkowego z wodą liczy się każda sekunda. Jednak zalanie niekoniecznie musi oznaczać, że smartfon nie ma szans na dalsze funkcjonowanie. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

1. Wyjmij baterię.

Pierwszym najważniejszym krokiem po zalaniu smartfona jest wyjęcie baterii z urządzenia. Jeśli bateria jest wbudowana, należy od razu go wyłączyć. W ten sposób możemy uniknąć wywołanego wilgocią spięcia, które stanowi największe źródło niebezpieczeństwa dla telefonu komórkowego.

2. Wysusz części.

Twój telefon potrzebuje co najmniej kilkunastu godzin na wyschnięcie. Wystarczy rozłożyć części w dostatecznie suchym miejscu, uprzednio wyciągając karty pamięci i kartę sim. Popularną metodą, którą ma i swoich oddanych zwolenników i sceptyków, jest zastosowanie ryżu, który ma doskonale pochłaniać willgoć. Czy to prawda – wciąż nie rozstrzygnięto, choć na pewno urządzeniu nie zaszkodzi. Tym, co kolei z pewnością przyczyni się do katastrofy, jest przedwczesna próba włączenia telefonu. Jeśli chcesz uniknąć spięcia, pozwól mu wyschnąć, by kwalifikował się do naprawy.

3. Oddaj telefon do serwisu.

Jeśli po wysuszeniu telefon nie reaguje na próby włączenia go, nie załamuj rąk – nasz serwis telefonów podejmie się próby uporania się z problemem. Jeśli działa prawidłowo, wciąż warto powierzyć go w nasze ręce – części, choć na pierwszy rzut oka wysuszone, mogą gromadzić resztki wilgoci, skutkując korozją. Specjaliści z naszego serwisu pomogą ci kompleksowo oczyścić telefon z pozostałości po zalaniu. A, że zamiast leczyć, lepiej zapobiegać – możesz wyposażyć swój smarfon w akcesoria, które niwelują ryzyko zalania, takie jak wodoszczelna obudowa. Dla rekordzistów najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wodoodpornego telefonu; znajdziesz je w ofercie naszego skupu gsm PhoneFix.